Kucyk szetlandzki

Te urocze małe koniki są popularne w wielu krajach, a szczególnie uwielbiane przez dzieci. Pochodzą z Wysp Szetlandzkich w Szkocji i są zadziwiająco odporne oraz wytrzymałe na trudne warunki środowiskowe. W takich bowiem powstały w swej ojczyźnie, Północnych Wyspach Szkockich. Poważnie myślisz o kupnie małego konika dla dzieci? Konieczne przeczytaj więc i sprawdź podstawowe info – kucyk szetlandzki opis konika waga cena hodowla.

Kucyk szetlandzki – co to za koniki?

Kucyk ten powstał jako rasa na Wyspach Szetlandzkich w Szkocji (Północna Szkocja). Koniki te są bardzo odporne i zdrowe, ponieważ klimat ich szkockiej ojczyzny jest bardzo ostry i trudny. Są również wystarczająco silne, aby mogły na nich jeździć dzieci, a nawet nieduzi dorośli. Są też wystarczająco małe i delikatne, aby można je było trzymać, jako zwierzęta domowe.

Choć są drobne, są jednak silne, inteligentne, delikatne i nawet na swój sposób przebiegłe. Ale nie daj się im zwieść, ponieważ potrafią być przy tym także zabawne, podobnie jak domowe psy. Ogólnie są to małe i wytrzymałe kucyki, które są w stanie przewyższyć możliwościami nawet największego konia pociągowego.

Jeśli masz dzieci i spore obejście wokół domu, konieczne przeczytaj więc – kucyk szetlandzki opis konika waga cena hodowla.

Kucyk szetlandzki historia i pochodzenie.

Prawdziwe pochodzenie kucyka szetlandzkiego nie jest dokładnie znane. Wiadomo jednak, że już 4000 lat temu kucyki takie pasły się na surowych terenach Szetlandów u wybrzeży Szkocji. Był to kucyk celtycki, który prawdopodobnie ma swój udział w obecnej rasie, wraz z potencjalnymi krzyżówkami z kucami osadników nordyckich.

Odporne i silne kuce szetlandzkie były wykorzystywane między innymi do ciągnięcia wozów i orania pól uprawnych. W czasie rewolucji przemysłowej zostały też zesłane do pracy w kopalniach, aby pomagać w transporcie węgla. Są jednak również popularnymi konikami i towarzyszami dla dzieci, dzięki swojemu łagodnemu usposobieniu i niedużemu rozmiarowi.

kucyk szetlandzki rasa koni

Jak wszystkie rasy koni, także kuce szetlandzkie są ewidencjonowane. Towarzystwo Księgi Rodowodowej Kucyków Szetlandzkich powstało w 1890 roku, w celu rejestracji i śledzenia losów tej rasy. Z kolei w USA kucyki te rejestruje American Shetland Pony Club.

Kucyk szetlandzki opis konika – wielkość, rozmiar, wygląd zewnętrzny.

Zarejestrowane kuce szetlandzkie mają maksymalnie 107 cm wysokości w kłębie (10,5 dłoni, czyli 42 cale). W USA American Shetland Pony Club dopuszcza też jednak kucyki o wysokości max do 117 cm (11,5 dłoni, 46 cali). Waga kucyka szetlandzkiego zależy od jego wzrostu, ale generalnie wynosi około 180 do 205 kg (400 do 450 funtów).

Szetlandy jako kuce mają budowę krepą z krótszymi nogami. Ich głowa też jest skrócona i wygląda nieco jak u źrebaka. Zachwyca też ich długa i puszysta grzywa oraz ogon. Kuce szetlandzkie mają przy tym niemal każdy koński kolor, w tym kombinacje pinto (łaty bieli i dowolnego innego koloru).

U zarejestrowanych Szetlandów nie da się chyba spotkać tylko umaszczenia lamparciego, jak u cętkowanego Appaloosa. Najczęstsze kolory sierści u tej uroczej rasy koni, to czarny, kasztanowy, szary, gniady, brązowy, deresz, palomino, koźli, bułany, kremowy, szampański. Mogą też często być łaciate, albo mają różne oznaczenia na głowie (np. strzałka, gwiazdka) i nogach (np. pończocha, skarpeta).

Kucyk szetlandzki hodowla i wykorzystanie.

W surowym klimacie swojej ojczyzny, z niedoborem pożywienia i nierównym terenem, kuce szetlandzkie uformowały się w bardzo odporne zwierzęta. Mają grubą sierść, która pomaga im przetrwać mroźne zimy, a szerokie ciała czynią je wyjątkowo silnymi. W Stanach Zjednoczonych hodowcy jeszcze bardziej udoskonalili te kucyki, aby były nieco szczuplejsze z dłuższymi nogami.

kuce szetlandzkie

Te amerykańskie Szetlandy są bardziej zwinne i mają dłuższy krok niż tradycyjny kuc szetlandzki. Są też oczywiście smuklejsze i przez to jeszcze ładniejsze. Dawniej kuce te były szeroko stosowane do ciągnięcia pługów, wozów i wózków. A w XIX i XX wieku były też znane z wydajnej pracy w kopalniach, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i Stanach Zjednoczonych.

Obecnie kucyki szetlandzkie są jednak używane wyłącznie do rekreacji i przyjemności z jazdy na nich. Jeśli ciągną wozy i wózki, to tylko rekreacyjnie dla dzieci. Głównie jednak służą do jazdy konnej najmłodszych, a wiele z nich jest też ogólnie towarzyszami dzieci. Mogą też unieść nieduże osoby dorosłe. Są bowiem trzymane również jako zwierzęta domowe.

Wykorzystuje się je również z wielkim powodzeniem w szeroko pojętej kynoterapii dzieci i dorosłych. Koniki te nadal w swej ojczyźnie na Szetlandach żyją również w prawdziwie dzikich stadach.

Kucyk szetlandzki unikalne cechy tego kucyka. 

Mimo że to małe kuce, znane są ze swojej wielkiej siły, wytrzymałości i mocnego zdrowia. W Szkocji mówi się nawet, że kuc szetlandzki może ciągnąć o 1 funt więcej, niż ogromny koń rasy Clyesdale. Oprócz ogromnej siły w swoich małych ciałkach, kuce szetlandzkie są jednak również znane z długiego życia.

Wiele z nich żyje bowiem w dobrym zdrowiu nawet ponad 30 lat. I oczywiście są bardzo rozpoznawalne ze względu na swój niski wzrost i uroczy wygląd. Wiele innych małych ras koni ma w swoim rodowodzie kuce szetlandzkie, w tym na przykład amerykańskie kuce pokazowe oraz miniaturowy koń Falabella. Koniki Falabella to najmniejsze konie świata.

kuc szetlandzki klacz ze źrebakiem
kuc szetlandzki klacz ze źrebakiem

Kucyk szetlandzki dieta i odżywianie.

Karmienie kuca szetlandzkiego nie jest trudne, ale trzeba uważać. O wiele łatwiej jest bowiem go przekarmić, niż niedokarmić. Rasa ta ewoluowała w bardzo trudnych warunkach klimatycznych i nie raz musiała się bardzo naszukać pożywienia. Szetlandy mogą jednak żyć i rozwijać się nawet przy bardzo małej ilości pożywienia.

Rzadko kiedy potrzebują także zbóż lub koncentratów dla koni. Dlatego kaloryczne i przedobrzone jedzenie może je łatwo prowadzić do otyłości. Aż nie do wiary, ale dobrej jakości siano z trawy jest dla nich wystarczającym ideałem.

Powszechne problemy zdrowotne i behawioralne u kucy szetlandzkich

 Ogólnie rzecz biorąc, kuce szetlandzkie są bardzo silne i nie miewają wielu problemów zdrowotnych. Ale ich mały rozmiar może sprawić, że niekiedy będą podatne na problemy z sercem i ochwat. Ochwat to stan nagły, w którym kopyto ulega zapaleniu i powoduje silny ból. Istnieje wiele przyczyn ochwatu, w tym przejadanie się zbożem lub bujną trawą.

Pod względem zachowania (behawior), kucyki szetlandzkie są zazwyczaj przyjazne i łagodne. Ale niektóre osobniki mogą też być nieco uparte i niechętne do współpracy.

Dotyczy to zwłaszcza tych koników, które nie były wyszkolone. Plusami kuców szetlandzkich jest więc ich odporność, duża siła, łagodność i potulność, inteligencja i praca z dziećmi. Natomiast minusami tej rasy jest czasem spora upartość i skłonność do ochwatu.

szetlandzki kucyk

Pielęgnacja kuca szetlandzkiego

Kucyki szetlandzkie mają bardzo grubą, miękką zimową sierść. Często są pierwszymi końmi, które okrywają się zimowym futrem jesienią i ostatnimi, które tracą zimowe potem to futro na wiosnę. Włos zewnętrzny mają sztywny i szorstki, a podszerstek jedwabiście miękki. Wymagają standardowej pielęgnacji dla koni, polegającej na regularnym myciu, szczotkowaniu i czesaniu.

Także ich kopyta powinny być codziennie czyszczone i sprawdzane pod kątem brudu, gruzu i wszelkich ewentualnych obrażeń. Jak już wspomnieliśmy, kuce szetlandzkie maja skłonność do tycia przy zbyt dobrym karmieniu. Należy więc nie tylko dbać o ich właściwe menu. Trzeba też bowiem zapewniać im codziennie odpowiednią ilość ruchu, by taką możliwość wykluczyć.

Czempionki i gwiazdy kucyków szetlandzkich.

Długowieczność kucyka szetlandzkiego zaowocowała kilkoma roszczeniami dotyczącymi faktu, który osobnik ma być uznany za najstarszego na świecie. Na przykład kucyk o imieniu Twiglet zmarł w 2017 roku w wieku aż 50 lat. Kucyki szetlandzkie często gościły również i zresztą nadal od czasu do czasu goszczą na srebrnym ekranie.

Przykładowo, w filmie Disneya z 1976 roku zatytułowanym „The Littlest Horse Thieves”, troje dzieci planowało kradzież kucyków z kopalni. Dzieci dowiedziały się bowiem, że kucyki mają zostać zabite, ponieważ kopalnia zostanie zmechanizowana. Niestety wiąże się to z prawdziwą historią szetlandzkich kopalń i pracujących w nich onegdaj koni.

Kucyk szetlandzki wystąpił również w filmie „Przeminęło z wiatrem”. Jeździła na nim ukochana córeczka Retta Butlera.

Czy kucyk szetlandzki jest odpowiedni dla Ciebie i ile kosztuje?

Kuce szetlandzkie są dobre dla właścicieli i jeźdźców na wszystkich poziomach zaawansowania. Są też idealne dla rodzin z dziećmi, choć mogą być uparte i wymagają stałego treningu. Ponieważ są tak wytrzymałe i dość niezależne, zazwyczaj są przez to łatwe w utrzymaniu. Dobrze radzą sobie w zimnym, surowym klimacie, takim, jaki mają ich rodzime Wyspy Szetlandzkie.

Ale właściciele muszą zwracać uwagę na ich odżywianie i unikać przekarmiania. Może to bowiem prowadzić nie tylko do otyłości, ale i groźnego ochwatu oraz innych problemów zdrowotnych. To zatem koniki idealne dla rodzin z dziećmi, do domu z obejściem, i oczywiście także do kynoterapii.

Wytrenowane osobniki mogą nawet brać udział w niektórych sportach konnych, jak skoki przez przeszkody, biegi itp. Cena za takiego kucyka wynosi od 1000 zł do nawet 10000 zł (średnio 2-3 tys. zł).